Váh

Váh vzniká pri Kráľovej Lehote (664 m n.m.) sútokom dvoch menších riek – Bieleho a Čierneho Váhu. Biely Váh pramení na svahoch Kriváňa vo Vysokých Tatrách, Čierny Váh pramení pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách.


sutok vahu

 

Od sútoku zdrojníc pri Kráľovej Lehote tečie Váh takmer 150 km západným smerom. Krátko po svojom vzniku priberá ľavostranný prítok Boca a pravostranný Hybica, pričom sa rozširuje aj úzke údolie, prechádzajúce v rozsiahlu Liptovskú kotlinu. V Liptovskom Hrádku priberá pravostranne Belú, niekoľko kilometrov nižšie z ľavej strany Štiavnicu.


vah lipen


Podteká ďiaľnicu a po pár kilometroch v Okoličnom priteká Smrečianka z pravej strany, o niekoľko metrov nižšie z ľavej Iľanovka. Posledný prítok v hornom úseku Váhu je Demänovka a za Liptovským Mikulášom sa tok upokojuje v rozsiahlom priehradnom jazere Liptovskej Mary.


lipen z vahu


Pôvodné druhy rýb sú Pstruh potočný a Lipeň tymiánový. V niektorých úsekoch sa vyskytuje aj Pstruh dúhový, najmä na priehradách, ktoré sú postavené medzi L. Hrádkom a L. Mikulášom.

Od hotela Jánosík po železničný most nad L.Marou je revír v režime Chyť a pusť.