Belá

Belá je pokračovaním Tichého potoka, vzniká na sútoku Kôprovského potoka a Tichého potoka v nadmorskej výške 976 m n. m.. Tečie popri Podbanskom, priberá Kamenistý potok a Dovalovec, Račkovú a popri dedinách Pribylina, Vavrišovo, Dovalovo a Liptovský Peter smeruje paralelne s cestou do Liptovského Hrádku, kde ústi v nadmorskej výške 629 m n. m. do Váhu v lokalite zvanej Úšusty.

Rieka sa prvýkrát spomína v listinách Bela IV. pod názvom riullum Feier Potok, čo znamená že už na konci 13. storočia mala rieka dnešný zemepisný názov. Obsahom názvu Belá je jej divý tok rozbúrenej, do biela spenenej vody.

 

bela spr1

 

Rieka v minulosti veľakrát zmenila tok, spravidla po každej väčšej povodni. Tečie po štrkovom náplavovom kuželi vzniknutom splavovaním hornín z pramennej oblasti. Na tomto kuželi vytvára ramená, meandre a štrkové lavice. Zmene toku rieky hovoríme aj "divočenie rieky".

Priemerná teplota vody je 4,46 °C 

 

bela spr2

 

Belá je vyhľadávaná muškármi pre jej jedinečnosť. Rýchla dravá riečka s rôznymi zákutiami, krásnou prírodou a často voľne spadnutými stromami. Je rozdelená na dva revíry. Horný,  je v krásnom horskom prostredí od cestného mosta v Podbanskom až po diaľničný most nad Dovalovom. Spodný úsek od diaľničného mosta nad Dovalovom až po sútok s Váhom je v režime "Chyť a pusť". 

 

lipen na belej

 

Pôvodné druhy rýb sú Pstruh potočný a Lipeň tymiánový.

Čo sa týka lovu, je to rieka, ktorá je navyspytateľná a ťažká. Čistá až priezračná voda je na jednej strane nádherná a na druhej veľmi zradná. Zdanie nízkej hladiny môže viesť k myšlienke, že to prebrodím, ale voda môže byť nad očakávanie hlbšia a v silnom prúde nastane problém udržať sa. Preto opatrnosť musí byť na mieste. Taktiež pri čírosti vody sme pre rybu viditeľný a tak býva ryba veľmi opatrná.